Wprowadzenie Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (z ang. European Sustainability Reporting Standards) zwanych ESRS to kluczowy element wdrażania Dyrektywy CSRD, której celem jest zrewolucjonizowanie podejścia do raportowania danych z obszaru ESG.
Nowe wymogi mają nie tylko zwiększyć transparentność działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa, ale także ułatwić porównywalność raportów oraz promować odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanie w całej Unii Europejskiej.
Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju powstały jako odpowiedź na rosnące wymagania inwestorów, regulatorów oraz konsumentów, którzy oczekują bardziej szczegółowych i rzetelnych informacji na temat wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę.
W odróżnieniu od wcześniejszych praktyk raportowania danych niefinansowych, ESRS wprowadzają ujednolicone zasady, dzięki którym firmy z całej Unii Europejskiej będą raportować w oparciu o spójne i porównywalne standardy.
Standardy obejmują różnorodne obszary działalności przedsiębiorstw, koncentrując się na trzech kluczowych obszarach ESG:
Obszarze środowiskowym (E)
Przedsiębiorstwa będą zobowiązane do raportowania m.in. danych dotyczących emisji gazów cieplarnianych, zużycia energii, zarządzania odpadami czy działań związanych z adaptacją do zmian klimatu.
Obszarze społecznym (S)
Standardy wymagają przedstawienia informacji na temat wpływu działalności firmy na prawa człowieka, relacji z pracownikami oraz zaangażowania społecznego.
Obszarze zarządczym (G)
Obejmują m.in. kwestie dotyczące zarządzania ryzykiem, strukturą zarządu, etyki biznesowej.
Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju zostały zaprojektowane z myślą o różnorodności firm działających w Unii Europejskiej, uwzględniając zarówno specyfikę sektorów, jak i skalę działalności. Dzięki temu raportowanie według ESRS pozwala na elastyczność w podejściu do przedstawiania danych, co ma szczególne znaczenie w przypadku mniejszych przedsiębiorstw czy organizacji z wybranych branż.
Kluczowym elementem ESRS jest zasada istotności, która stanowi fundament nowego sytemu raportowania gdyż firmy są zobowiązane raportować jedynie te kwestie, które mają rzeczywisty wpływ na ich działalność oraz otoczenie – środowiskowe, społeczne i gospodarcze.